Hizmetlerimiz
  • Enerji Kimlik Belgesi

  • Rölöve

  • EKB

  • Yeni Bina EKB

  • Mevcut Bina EKB

 

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDİR?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanununun bize verdiği yetki doğrultusunda Enerji Performansı Yönetmeliği çıkarılmış ve buna bağlı olarak enerji sınıflaması yapılmıştır. Enerji Performansı Yönetmenliğine göre yapılarda verimli ve etkin şekilde enerjinin kullanılması amaçlanmıştır. Enerji israfının önlemesi ve çevrenin korunmasına katkı sağlamaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Zorunlu mu?

 Yapı ruhsatı alınırken veya tapu ilemleri yapılırken istenmektedir. Enerji kimlik belgesinin mutlaka yaptırılması yasa ile zorunlu hale gelmiştir. Nitekim yapılan tespitler sonucunda bakanlık onaylı belgeyi alarak sorunlarınızdan kurtulun. Her yapılacak adımı uzmanlarımızca yapıldığından yapınızın olması gereken soruna net çözüm sunarız.

Enerji Kimlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Enerji Kimlik Belgesi yani kısacası EKB binanı enerjş sınıfının hangi oranlarda tasarruf ettiğini gösteren hesaplamalar sonuncu çıkan bakanlık tarafından lisanslı firmlar tarafından çıkarılmaktadır. Önemli olan şeyin kimlik belgesi almak olmadığı asıl önemli kriterin yapacağınız tasarruf ve maddi kazanç olacaktır. Bu yüzden gelin bizlere bir telefon ile ulaşarak kazancınızı görün.

Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Kursu

Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş odalar ve üniveriteler tarafından yetkilendirme yapılmaktadır. Firmamızın Bakanlıkça verilmiş lisansımızla süreçlerinizi yönetip sizlere rapor sunuyoruz.

Enerji Kimlik Belgesi EKB

Enerji Kimlik Belgesi yani EKB binanın metrekaresi üzerinden hesaplanarak çıkmaktadır.  Metrekaresine göre fiyatlandırma yapılmaktadır.

EKB yapılması için mimari proje, mekanik proje, elektrik projesi ve ısı yalıtım raporu gereklidir. Uzmanlarımız siz değerli müşterilerine bu süreçle alakalı olarak ne yapılması gerekiyor ise bizzat aktararak hiç sorun yaşamadan süreci yöneteceğinde emin olabilirsiniz. Nitekim hep dediğimiz gibi iş bilenindir ve yapılacak her işte bu mantıkla en iyisi olmak adına çalışmalarımıza devam etmekteyiz. 
Enerji kimlik belgesi yasal sorumluluk olmakla birlikte ülkenin kaynaklarını tasarruflu kullanmak açısından da bir vatandaşlık görevidir. 
Ülkemizde enerji verimliliğinine her geçen gün önem verilmekte ve bu adımda yönetmelikler çıkarılmaktadır. Ülkemiz ve dünyamız için yenilene bilir enerji kaynaklarına ihtiyaç artmakta bizlerde bu sorumlulukların bilincinde olarak ülkemize katkıda bulunmalıyız. 
Enerji Kimlik Belgeside bu kapsamda çıkarılmış ve uygulanmaya başlanmıştır. Enerji kimlik belgesi binanın hangi malzemelere göre enerji tasarrufu olması gerektiği adına bir sınıflandırmaya gidilmiştir. Bu sınıflandırma her türlü makina ve teçhizatlardada belirtilmiş ve planlanmıştır. Düşük enerji tüketimi kullanımı sayesinde hem ülkemiz hemde maliyetleri düşürmemize yaramaktadır.

Sınıflandırma yaparken bazı etkenler göz önünde bulundurulurlar bunlar şunlardır:

1-Binanın en az enerji miktarını

2-Seragazı seviyesini

3-Yalıtım özelliklerini

4-Isıtma Sistemini

5-Sogutma Sistemini

Örnek verecek olursak aynı beyaz eşyalardaki enerji sınıflandırmasını örnek verebiliriz. Enerji Kimlik Belgesi de Yapı için kullanılan kısa adı ekb olarak bilinen belgedir. A harfinden başlar. G harfinde sonlanır. En verimli A harfi iken en verimsiz enerji sınıf ise G harfidir. Yeni yapılacak yapılarda ve mevcut yapılarda C sınıfının altında Enerji Kimlik Belgesi hazırlanmamaktadır. Kanunen de iskan alamamaktadır.

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş lisanslı kuruluştur.

Türkiye genelinde Enerji Kimlik Belgesi hazırlamaktayız. Güvenli ve Hızlı bir şekilde Enerji Kimlik Belgesi EKB hizmeti vermekteyiz.

Enerji Kimlik Belgesi hazırlanması aşamasını nasıl yapılır?

enerji kimlik belgesi oranları

Enerji Kimlik Belgesi hazırlanması aşamasında mimari proje, ruhsat, mekanik projeler, elektrik projesi ve ısı yalıtım projesi ve raporları gerekmektedir. Mimari proje çizimlerin yapılması ve oluşturulmasında çok önemli bir yere sahiptir. Duvar kalınlıklar, ebatı, türü ve malzemeler önemli yere sahiptir. Aynı şekilde mekanik proje içinde yer alan ısınma değerleride bi o kadar önemli ve ısı yalıtım daki değereler göre programa girişler yapılmatadır. En son veri girişleri aydınlatma yani elektrik projesi girişidir bu işlemler bir sıkala şeklinde gitmetek olup sırası ile girilip işlemler hızlı bir şekilde yapılır.

Enerji Kimlik Belgesi, Yönetmelikte zorunlu olması sebebi ile yapılmakta isede enerji verimliliği açısından bakıcak olursak enerji tüketiminde azalma gözlenmiştir. Özellikle projede ısı yalıtımdan dolayı enerji tasarufu elde edilmektedir. Ülkemizde enerji üretimi geliştirlmek istenmekte enerji açığını azaltmaya çalışmaktadır. Bizlerde tasarruf ederek ülkemize katkıda bulunmamız hemde enerjiye yapacağımız harcamayı azaltmış olacağız.

Enerji Kimlik Belgesİ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilir. Şuanki adı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı altında Enerji Verimliliği Müdürlüğünce yürütülmektedir. Enerji Kimlik Belgesi kısaca EKB diye adlandırılmaktadır. EKB sınıflarına göre çoktan aza doğru alfabetik sıralanır. En başta bulunan iyi enerji sınıfını göstermekte olun en aşağıdaki alfabe ise en tasarrufsuzu diye isimlendirilir. Bu isimlendirmede analiz verilerinden girilin mühendis tarafından doğruluğuna göre çıkmaktadır. Yönetmelik gereği yeni binalarda C sınıfının altında olmaması şartı vardır. Aksi takdirde ruhsa verilmemektedir. Mevcut yapılarda ise sınıf farketmeksizin çıkartma zorunluluğu vardır. Bakanlığımız enerji tasarrufu için tüm yapıların mevcut durumunu düzeltilmesi ve kayıtsız tasarrufu ölçmek amacı ile yapmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi aşamaları nasıl olur?

Çizim ekibi ve analiz ekiplerinin bir bütün şeklinde enerji kimlik belgelerinin haırlanıp hesaplaması yapılmaktadır. hesaplamalarda belirtilen sınır değerleri aşmamak gerekmektedir. Sınır diye tabir edilen sınıfları geçilmesi durumunda ekb çıkmamaktadır yeni binalarda sınıfı sağlanana kadar ekb belgesi verilememektedir. Hesaplama yapılrken kurum tarafından onaylı projelerin olması gerekmektedir. Bütün bilgilerin eksiksiz olması durumunda gün içinde enerji kimlik belgeleri hazırlanıp sistem onayına sunulur sistem onayına düşen ekb ruhsat bilgileri ve tapu bilgileri girilerek otomatik sistem tarafından onaylanıp mal sahiplerinin edevlet sistemine düşmektedir. Aynı şelikde tapu ve belediye sistemlerindede görünüp işlm yapılırken onay kısmıda direk geçilerek ruhsat aşaması tamamlanmış olur. Sizler daha fazla bilgi aktarmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. iyi günler. 

 

ENERJİ KİMLİK BELGESİ TALEPLERİNİZİ HEMEN BİZLERE ULAŞARAK SAĞLAYABİLİRSİNİZ.!

enerji kimlik belgesi

+90(212)5503551

+90(533)1939232

Enerji Kimlik Belgesi Örnek Raporlaması

                                        

                

Enerji Kimlik Belgesi Talep Formunu Doldurarak Fiyat Teklifi Alınız.

Enerji Kimlik Belgesi Videosu