YENİ VE MEVCUT YAPILARDA ENERJİ KİMLİK BELGESİ

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanununun bize verdiği yetki doğrultusunda Enerji Performansı Yönetmeliği çıkarılmış ve buna bağlı olarak enerji sınıflaması yapılmıştır. Enerji Performansı Yönetmenliğine göre yapılarda verimli ve etkin şekilde enerjinin kullanılması amaçlanmıştır. Enerji israfının önlemesi ve çevrenin korunmasına katkı sağlamaktadır.

Sınıflandırma yaparken bazı etkenler göz önünde bulundurulurlar bunlar şunlardır:

1-Binanın en az enerji miktarını

2-Seragazı seviyesini

3-Yalıtım özelliklerini

4-Isıtma Sistemini

5-Sogutma Sistemini

Örnek verecek olursak aynı beyaz eşyalardaki enerji sınıflandırmasını örnek verebiliriz. Enerji Kimlik Belgesi de Yapı için kullanılan kısa adı ekb olarak bilinen belgedir. A harfinden başlar. G harfinde sonlanır. En verimli A harfi iken en verimsiz enerji sınıf ise G harfidir. Yeni yapılacak yapılarda ve mevcut yapılarda C sınıfının altında Enerji Kimlik Belgesi hazırlanmamaktadır. Kanunen de iskan alamamaktadır.

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş lisanslı kuruluştur.

Türkiye genelinde Enerji Kimlik Belgesi hazırlamaktayız. Güvenli ve Hızlı bir şekilde Enerji Kimlik Belgesi EKB hizmeti vermekteyiz.

Enerji Kimlik Belgesi hazırlanması aşamasında mimari proje, ruhsat, mekanik projeler, elektrik projesi ve ısı yalıtım projesi ve raporları gerekmektedir. mimari proje çizimlerin yapılması ve oluşturulmasında çok önemli bir yere sahptir. Duvar kalınlıklar, ebatı, türü ve malzemeler önemli yere sahiptir. Aynı şekilde mekanik proje içinde yer alan ısınma değerleride bi o kadar önemli ve ısı yalıtım daki değereler göre programa girişler yapılmatadır. En son veri girişleri aydınlatma yani elektrik projesi girişidir bu işlemler bir sıkala şeklinde gitmetek olup sırası ile girilip işlemler hızlı bir şekilde yapılır. Çizim ekibi ve analiz ekiplerinin bir bütün şeklinde enerji kimlik belgelerinin haırlanıp hesaplaması yapılmaktadır. hesaplamalarda belirtilen sınır değerleri aşmamak gerekmektedir. Sınır diye tabir edilen sınıfları geçilmesi durumunda ekb çıkmamaktadır yeni binalarda sınıfı sağlanana kadar ekb belgesi verilememektedir. Hesaplama yapılrken kurum tarafından onaylı projelerin olması gerekmektedir. Bütün bilgilerin eksiksiz olması durumunda gün içinde enerji kimlik belgeleri hazırlanıp sistem onayına sunulur sistem onayına düşen ekb ruhsat bilgileri ve tapu bilgileri girilerek otomatik sistem tarafından onaylanıp mal sahiplerinin edevlet sistemine düşmektedir. Aynı şelikde tapu ve belediye sistemlerindede görünüp işlm yapılırken onay kısmıda direk geçilerek ruhsat aşaması tamamlanmış olur. Sizler daha fazla bilgi aktarmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. iyi günler. 

 

 

+90(212)5503551

+90(533)1939232