MEB DANIŞMANLIK  

2014 yılında faaliyetimizde başlamış olan firmamız milli eğitim bakanlığı, Çevre ve Şehir Bakanlığı, Aile, Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi kuruluşlara teknik rapor hazırlamış ve işyeri açılışlarında belediyelerle birlikte işlemler yürütülerek işyerleri ruhsatları açılmıştır.

Yedi yıldır faaliyette bulunan Firmamız bir çok alanda faaliyette göstermektedir. Danışmanlar aracılığıyla milli eğitime bağlı kurum ve kursları açılışlarında öncülük yapan firmamız size yardımcı olmak için danışman atamakta ve danışmanımız aracılığıyla iş yeri ruhsatları taşımaları gerçekleştirmektedir. 

İşlemler
İşlemler gerçekleştirilirken çözüm ortaklığı şeklinde gerçekleştirmektedir. Kurumlardaki arkadaşlarımız daha önce işlemler yaptıklarından dolayı engin ve tecrübeli kişiler kadromuzda yer almaktadır. Ve işlemlerimizin hatalı olmaması ve bir şeffaf olunması için sözleşme yapılmaktadır. Bu sözleşme hem bizim tarafında Hem de karşı taraf korumaktadır. 
Bünyemizde yeralan inşaat mühendisleri tarafından binanın uygunlukları tespit edilir ve bu tespit karşılığında da binanın uygunluğu araştırılır. 
Bünyemizde yeralan danışmanlar ve mühendisler aracılığıyla işlemlerimiz şeffaf şekilde yürütülmektedir. 


Muhtelif kurs açmak için;  Kurs açmak için mevcut binanın depreme dayanıklılık ve sağlamlık raporunu tam çıkması gerekmektedir. Milli eğitim bakanlığı tarafından ilgili memurların istemiş olduğu sağlamlık ve dayanıklılık raporu istenen kuruluşa uygun olarak hazırlanması gerekmektedir. Ayrıca yerleşim planı gerekmekte olup yerleşim planında olması gereken bazı kriterler mevcuttur bu kriterler müdür odası, öğretmenler odası, derslik, yemek salonu gibi Tüm bu alanların olması gerekir. Bu alanlarda metre karenin standartlara uygun olması önem arz etmektedir örneğin derslik metre karesi yükseklik ile çarpılarak metreküpü elde edilir ve buradan kaç kapasitede öğrenci alınacağı veya kursiyer alınacağı tespit edilir. Bu yüzden önem arz etmektedir.

Yerleşim planı ve kat planları Mevzuata uygun olarak hazırlanır ve kurum onayına sunu olur burada noktaların ne olduğunu birlikte tespit ediyoruz mimar ve mühendis arkadaşlarımızla bu durum öğrenci kapasitesini çok etkilemekte olup kurum için önem arz etmektedir. 


Rehabilitasyon merkezlerinde kurs yerlerden farklı olarak değişik kriterleri mevcuttur örneğin giriş katlarında kursiyer açılması uygun görülmemiştir. Ve rehabilitasyon merkezlerinde kapı ölçüleri ve o pencere ölçüleri diğerlerine göre farklılık arz etmektedir bu farklı Belirtilmektedir. Kurs Açılışlarında olduğu gibi metre kare üzerinden öğrenci kapasiteleri belirlenir ve bu öğrenci kapasitesine göre planlamalar yapılmaktadır.

İlkokulu açılış yapmak, ortaokul açılışı yapmak, lise açılışı yapmak, ana okulu açılışı yapmak, sürücü kursu açmak gibi kuruluşlar Milli eğitime bağlı olup milli eğitim bakanlığının yönetmelik ve mevzuatlarına uygun olarak hazırlanarak işlemler yapılmaktadır.

Kurs sahibi iseniz ve daha önce açtığı bir kurs varsa bunların açılımları diğerlerine göre daha kolaydır çünkü daha önce mevcut olan hakları nasıl kurulmuş olup bu hakların üzerinde tasarruf edebilirsiniz. Mevcut açılmış olan hususlara ek olarak yerleşim planlarının güncellenmesi kapasite raporlarını daha fazla artırılması için çalışmaların yapılması ve mevcut olan kapasiteyi korunarak beklentilerin eklenmesi söz konusu olmakta ve bu durumdan dolayı kapasiteleri adres olması işletme açısından önemli olduğu için mevcut kursları yeni mevzuatlara uygun olarak iyileştirilmesi çalışılmaktadır. Bu konuda danışmanlarımız aracılığıyla işlemlerinizi yürütmekte olup size hizmet etmekteyiz. 


Teknik Raporların Hazırlanması; Kurum açılması için gerekli Donanıma sahip yapıların statik analizler ve statik hesaplarını kurtarılarak teknik raporların hazırlanması sürecidir. Teknik raporlar hazırlanırken karot, Okuma, sayılma, ve röntgen çekilerek statik projenin elde edilmesi ile raporlamalar hazırlanır.Her kuruluşa özgü teknik raporlar hazırlanmakta ve bu kuruluşun standartlarına göre teknik raporlar değişiklik arz etmektedir.

Yerleşim planı veya kat planı hazırlanması için; yetkili mimarlarımız ve mühendislerimiz tarafından keşif ve önlemesi çıkartılarak mal sahibi ve kurs sahibi ile birlikte iletişim halinde olunuz ve gerekli olacak şekilde yerleşim planı ve kat planları hazırlanmaktadır. 
İtfaiye raporu; mevcut yapının açılması için itfaiye raporunun olması şarttır. Bu şartı yerine getirebilmek için itfaiye kriterlerine uygun binanın tutulması gerekir. Hangi binanın itfaiye uygun olduğunu tespiti danışmanlarımız tarafından tespit edilir. 
İtfaiye raporunun olumlu olması için bazı tadilatlar yapılması gerekebilir bu tadilatlardan bazıları yangın merdiveni yangın kapıları Yağmurlama sistemleri ve duman dedektörleri ve benzeri kriterlere uygun olması durumunda bunların tadilatı olması gerekir.

Danışmanları evrak takipleri gerçekleştirdiler evrak takibi yapabilmesi için mal sahibinin danışmanımıza vekalet vermesi şarttır. 
Engelli rampası veya aparatı gerekebilir engelli aparatı için TSE ye standartlarına uygun olarak Yürüme merdivenin cihazı veya engelde aparatı gerekebilir. 
Uygun binanın bulunması için inşaat mühendisi ve mimarmız tarafından gerçekleştirilen keşif ve rölöve ve hizmetleri sunulmaktadır.

 1. KURUM AÇMA

 2. KURUM DEVRİ

 3. YERLEŞİM DEĞİŞİKLİĞİ

 4. KURUM NAKLİ

 5. PROGRAM İLAVESİ

 6. KURUCU DEĞİŞİKLİĞİ

 7. KURUM DÖNÜŞÜMÜ

 8. KURUM KAPATMA

 9. İTFAİYE ÖNLEM RAPORU 

 10. SIHHİ YÖNDEN UYGUNLUK RAPORU 

 11. TEKNİK RAPOR

 12. ASANSÖRÜN STANDARTLARA UYGUNLUK BELGESİ

 13. YANGIN MERDİVENİ YAPIMI

 14. ENGELLİ ERİŞİM APARATI TEMİNİ

 15. ENGELLİ RAMPASI TEMİNİ