STATİK PROJE

Statik proje nedir?

Yapı için gerekli olan sağlamlılık, dayanıklılık, rijitlik, ekonomik olması ve estetiğe uygun şekilde kirişlerin ve kolonların en uygun şekilde oluşturduğu kaba iskeletin ve taşıyıcılığın ölçütlerini gösterildiği projelere statik proje denir. 

Betonarme statik proje

Yapının malzemeleri beton ve çelikten oluşan karma yapıdaki yapılara betonarme denir. betonarme hesaplarının yapıldığı kiriş, kolon ve döşeme hesaplarınada betonarme statik proje denir.

metraj ve keşif özetleri

Statik projeler yapı icin ayrıca metraj ve keşif özetleri çıkarılarak maliyet hesaplaması yapılmaktadır. Yapının baştan sona kadar statik projeleri ayrı ayrı pafta şeklinde planlanır ve inşaat için gerekli olan çizimlerinn ve resimlern gösterildiği detaylı planlardan oluşur.

Statik proje müellifi

Statik proje müellifi tarafından yapılan ve Tmmob bağlı İnşaat Mühendisi Odasına bağlı Serbest İnşaat Mühendisi ünvanına sahip İnşaat Mühendisleri tarafından projelendirme yapılmaktadır. Başka kuruluşların statik yapmaya yetkisi verilmemiştir.

Statik Projeler nasıl yapılır?

Statik Projeler oluşturulurken TBDY2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'ndeki kaynaktan faydalanılarak ve program yardımı veya hesaplama yapılarak statik proje hesapları yapılır. Hesaplamalardan çıkan sonuçlara göre statik projeler oluşturulmaktadır. 

Bina statik projesi nereden alınır?

Firmamız statik proje lisansına sahip olup Türkiye genelinde proje sunmakta ve hizmet vermektedir. Detaylı bilgi için iletişim adresimizde bulunana iletişim numaralarından bize ulaşabilir veya iletim formunu eksiksiz doldurarak firmamızdan detaylı bilgi alabilrsiniz. Bir yapının birleşenlerinden oluşan statik proje, metraj ve hakediş konusunda önde gelen işlemlerden ilkini oluşturur.

Metraj, Keşif ve Hakediş

Metraj ve maliyet hesapları statik proje üzerinde yazılan donatıların ve beton m3 göre hesaplanır. Diğer maliyeti etkileyen etkenlerden biride mimari projede yer alan ince işlerin maliyetidir.

Statik Proje için gerekenler nelerdir?

Mimari proje tasarımlarına göre statik projeler çıkarılır ve hesaplanır. Mimarlar istek ve taleplere göre yapının şekil almasını ve ihtiyacın karşılanmasını sağlarken statik proje ve hesapların nasıl yapılacağını inşaat mühendisi yetkili kişilerden bilgi alarak projesinin son taslak haline getirmeye çalışır. Taslak haline getirilen plan detayları eklenir.

Statik proje çizimi

Yapı hesaplama yapılmadan önce paket programlarda oluşan çizimler rölöveden alınarak çizmler paket programlarad yapılmaktadır.

Statik proje fiyatları

Yapının metrekarsi zerinden birm fiyat ile çarpılması ile fiyatlar oluşmaktadır. Bilgi için aramanız yeterlidir.

inşaat statik proje

Yapı yapılmadan önce uygulama projesi olarak hazırlanan statik projeye inşaat statik proje denir.

Mimari Projede olması gerekenler nelerdir?

Mimari proje yapılırken yapının detaylarıda gösterilir. Sıvası duvarın ne olacağı, çatı şekli, kesit, görünüş ve tefrişler gibi işlemler yapılarak mimari projenin son haline getirir.  Her katın ayrı planlarını oluşturur. Merdiven şekillerini, kapıları, pencereleri ölçü ve boyutlarını hangi malzemelerden temin edilmes gerektiğini gibi detaylı bilgilerini proje detaylarına ekler. Ayrıca statikte olması gereken statiksel gösterimlerinde projelerinde yer alır ve gösterir. 

Statik proje örnekleri